| aktualizováno 2. AUGUST 2024
Obsah
Život s čistými esenciálními oleji je nejen voňavý, ale také zdravější. Pro efektivní a bezpečné používání – aplikování a dosažení požadovaných účinků esenciálních olejů však musíme dodržovat jistá pravidla a zásady. V tomto článku vám prozradíme jak na to a také na co si dát pozor!
Začněme však bodem o kvalitě esenciálních olejů. Při jakémkoli způsobu použití esenciálního oleje je třeba si uvědomit, že vstupuje do našeho organismu (který ovlivňuje) - vnitřním, vnějším nebo difuzním způsobem. Proto bychom se měli zaměřit nejprve na kvalitu, díky které se ujistíme, že našemu tělu poskytneme a dopřejeme to nejlepší, nejšetrnější a nejzdravější.
Kvalita esenciálních olejů
O tom, jak rozpoznat kvalitní esenciální oleje jsme vám psali v loňském článku: 5 způsobů jak rozpoznat kvalitní esenciální oleje.
Naše značka už podle názvu evokuje čistotu. (slovo " pura " znamená ve španělském jazyce " čistá ".) Máme na mysli zejména čistotu přírody. Ať si vyberete kterýkoli z esenciálních olejů naší nabídky, garantujeme vám nejvyšší kvalitu a pečlivý přístup. U nás najdete jen esenciální oleje organické kvality (v produktu se nenacházejí žádné pesticidy či jiné „příměsi”).
Food Grade kvalita zase hovoří o kvalitě olejů, které se používají v potravinářském průmyslu jako přírodní dochucovadlo . Esenciální oleje s tímto označením lze užívat vnitřně , orálně. Je však třeba brát na zřetel, že vnitřní užívání esenciálních olejů se doporučuje pouze pod vedením profesionálního aromaterapeuta nebo lékárníka , který vám doporučí přesné množství a dávkování. Esenciální oleje jsou 100% koncentráty a při neprofesionálním použití umí způsobit zdravotní potíže.
Proč je důležité ředit esenciální oleje
(Ředit, zda neředit? To je otázka!)
Na tuto otázku máme jednoduchou odpověď, ředit! A to platí u všech způsobů použití. Neředěné esenciální oleje nenanášejte ani přímo na pokožku, není to bezpečné! (Jsou pouze dva esenciální oleje, které se považují za bezpečné při krátkodobém lokálním používání bez ředění. O těch se dočtete níže v článku.) Důvodem je silná koncentrace esenciálního oleje. Pokud chceme účinků esenciálních olejů využít naplno a účinně, musíme je ředit.
Jaké jsou důsledky neředění esenciálních olejů
- podráždění pokožky (zarudnutí)
- vybudování senzibilizace (přecitlivělost) - typ alergické reakce, při které dochází k vybudování nesnášenlivosti na esenciální olej z důvodu nesprávného používání (některé ze symptomů alergické reakce: svědění, bolest hlavy, nevolnost a jiné…)
- plýtvání - esenciální oleje jsou těkavé, odpaří se z pokožky velmi rychle (ale v tuku v nosném oleji nevyprchnou, právě naopak, esenciální olej snáze pronikne přímo do pokožky, a to je to, co chceme)
- ekologie - s rostoucí poptávkou po esenciálních olejů se bude doba jejich nedostupnosti prodlužovat (příroda potřebuje čas). Díky ředění si prodloužíme dobu používání jedné lahvičky, čímž dáme přírodě čas pro růst a odpočinek, který potřebuje.
Než nanesete větší koncentraci esenciálního oleje než je 1% (při akutních stavech a bolestech) nebo budete zkoušet nový druh oleje či směsi, proveďte TEST snášenlivosti . Na záda ruky kápněte esenciální olej o koncentraci 1% (zbytek obsahuje nosný olej). Pokud se do 10 minut neobjeví žádný náznak alergické reakce či neucítíte nežádoucí účinek, následně můžete postupně koncentraci esenciálního oleje zvyšovat.
Děti | nožičky |
podpaží | |
celotělová masáž | |
Dospělí | oblast hlavy - spánky (účinek se dostaví dříve), krk a trapézy |
oblast trupu – hruď, břicho, záda | |
ramena, ruce – zápěstí (účinek se dostaví dříve), dlaně, prsty | |
nohy – chodidla |
Kdy a jaký esenciální olej ředit nemusíme?
Esenciální oleje aplikujeme jen lokálně na postižené místo a to jen při:
- Čajovníkový esenciální olej ( Melaleuca alternifolia ) - štípnutí hmyzem, akné, malá poranění a odřeniny, dezinfekce a zmírnění svědění
- Levandule lékařská ( Lavandula angustifolia )- ztišení podráždění pokožky, popálení menšího rozsahu, akné, malá poranění a odřeniny
Ředění esenciálních olejů do koupele
Esenciální oleje ve vodě rozpustné nejsou, a proto i zde musíme použít vhodný nosič. Při používání esenciálních olejů do koupele myslete na to, že ředění oleje je velmi důležité , jak jsme si vzpomněli výše v článku.
Upozornění ➞ Chcete-li si voňavou koupel plnohodnotně vychutnat (abychom předešli zbytečným nežádoucím účinkům a reakcím, které by nám nezředěný esenciální olej mohl způsobit), doporučujeme vám esenciální olej nejprve zředit, až poté přidat do koupele , do napuštěné vody. Volně plovoucí kapky oleje by při dotyku s vaším tělem mohly podráždit pokožku!
V čem ředit esenciální oleje do koupele
Kapky esenciálního oleje přidejte do pěnivých prostředků ke koupání (šampon, pěna do koupele, sprchový gel), medu, nosných olejů (lehké oleje - mandlový, jojobový, broskvový...).
Doporučené množství | 5 – 20 kapek esenciálního oleje / 1 PL pěnivého prostředku. Důsledně rozmíchejte a rozptylte do vany napuštěné vodou.
Upozornění (týká se dětí, těhotných žen a lidí s vysokým krevním tlakem) do koupele nepřidáváme následující esenciální oleje: skořice, rozmarýn a eukalyptus.
Jak bezpečně vnitřně?
Esenciální olej můžeme také přijmout ve formě rostlinné kapsle po konzultaci s aromaterapeutem (i zde olej řeďte!), nebo přidejte kapku esenciálního oleje do medu či rostlinného oleje. Ať se rozhodnete pro kterýkoli způsob, jedno je jisté – esenciální olej vždy řeďte!
Upozornění ➞ Oreganový esenciální olej nesmíme v žádném případě použít orálně – vnitřně, pokud je neředěný nebo nedostatečně ředěný! Jedná se o skutečně velmi silnou a intenzivní koncentraci rostliny, a tak by mohl popálit rty, sliznici a dutinu ústní . Oregáno dokonce může také poleptat ústa, hrdlo a jícen . Při nesprávném použití (většinou se jedná o špatné množství a nezředění) může zbytečně dojít ke komplikaci a zdravotním problémům, které negativně ovlivní naši cestu aromaterapií.
Vnitřní užívání esenciálních olejů není vhodné pro těhotné a kojící ženy . Doporučená denní dávka esenciálního oleje užitého vnitřně je maximálně 1-3 kapky (záleží na konkrétním druhu esenciálního oleje a správném ředění). Věřte v sílu přírody. Už jen v jedné kapce je obsaženo mnoho. Nezapomínejte: „Hodně dobrého škodí.” A je to pravda iv případě esenciálních olejů. Jediná kapka dokáže být mimořádně léčivá a velmi efektivní, nepřehánějte to. S jednou kapkou toho dosáhnete víc, než s větším množstvím. Vždy se poraďte s aromaterapeutem.
Věděli jste, že…?
O skutečně vysoké koncentraci účinných složek v esenciálním oleji vás může přesvědčit i množství plodu/rostliny, které je zapotřebí k výrobě čistého organického esenciálního oleje.
Například při výrobě 10 mililitrové (1 lahvičky) tekutiny esenciálního oleje se spotřebuje přibližně 30 ks citronů a na 1 kg levandulového esenciálního oleje je zapotřebí až 250 kg čerstvé rostliny.
Voňavé tipy
Abyste mohli naplno využít výhod esenciálních olejů a zažít jejich výjimečné účinky, je klíčové dodržovat bezpečnostní pokyny a postupy. Důvěřujte přírodě a její léčivé síle. Tento článek vám poskytl potřebné informace pro bezpečné používání a užívání esenciálních olejů. Nyní je řada na vás, abyste objevili jejich potenciál!